Nuclearelectrica a încheiat cu Engie România un contract de peste 250 milioane lei

Nuclearelectrica a încheiat cu Engie România un contract în valoare de 250,581 milioane lei, pentru vânzarea de energie electrică angro, conform unui raport remis, miercuri, Bursei de Valori Bucureşti.

Perioada de livrare a energiei va fi 1 iulie - 31 decembrie 2021.

Societatea Naţională Nuclearelectrica este producător de energie electrică, termică şi de combustibil nuclear. Compania are două sucursale, fără personalitate juridică: Sucursala CNE Cernavodă, care exploatează Unităţile 1 şi 2 de la CNE Cernavodă, precum şi serviciile auxiliare, şi Sucursala FCN Piteşti, fabrica de combustibil nuclear.

Nuclearelectrica este deţinută de statul român în proporţie de 82,5%, restul acţiunilor fiind tranzacţionate la Bursa de Valori Bucureşti. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA