Nunţi şi botezuri cu participanţi vaccinaţi sau cu teste COVID negative. Care sunt noile măsuri de relaxare propuse

Ministerul Economiei propune noi măsuri de relaxare care cuprind posibilitatea participării la evenimente private a persoanelor vaccinate sau testate anti-Covid, dar şi eliminarea purtării măştilor în aer liber în zonele cu grad ridicat de vaccinare.

Printre măsurile propuse se numără şi redeschiderea spaţiilor de wellness din hoteluri şi eliminarea limitării de 30% şi 50% privind capacitatea de servire din baruri şi restaurante, cu respectarea măsurilor de distanţare în apă, potrivit Digi24.

La evenimentele la care participă mai mult de 20 de persoane vor putea participa doar persoanele vaccinate, testate sau imunizate în urma vindecării de COVID-19.

O altă serie de propuneri de relaxare vizează rata de vaccinare la nivel regional sau judeţean. De exemplu, acolo unde gradul de imunizare este de 50%, masca să nu mai fie obligatorie în aer liber, iar restricţiile de deplasare pe timpul nopţii să fie eliminate. La 70% grad de vaccinare, obligaţia de a purta mască în spaţiile publice să fie, de asemenea, eliminată.


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

4 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

5 Cine este Sorin Cîrstea, generalul numit de Nicușor Dan consilier de stat și secretar al CSAT