O academie de poliție din Pakistan luată cu asalt: morți, răniți și ostatici

O academie de poliție de la periferia orașului pakistanez Quetta a fost atacată luni noaptea de mai mulți teroriști înarmați, transmit agențiile de presă internaționale. Bilanțul incidentului, aflat încă în desfășurare, nu este cert, iar cifrele furnizate de diferite surse diferă.

Potrivit unui responsabil din poliție, citat de Reuters, doi oameni au fost uciși și 75 răniți, dintre care 12 grav, în urma atacului. Cei circa 200-250 de recruți aflați în academie au fost ținuți la un moment dat sub amenințarea armelor de teroriștii care au tras din cel puțin cinci puncte, într-un asalt aparent bine coordonat.

După miezul nopții, la locul incidentului s-au auzit trei explozii, a relatat presa locală. Nu se știa dacă sunt alte victime.

Atacul nu a fost revendicat deocamdată de niciun grup militant.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Nu mor caii când vor câinii” / Mesaj ciudat al Ioanei Dogioiu

2 Calculul defensiv de la Cotroceni. De ce a riscat Nicușor Dan un conflict major cu Ilie Bolojan pentru desemnarea lui Adrian Veștea

3 Răsturnare de situație pe scena politică?

4 Cu cine a ajuns să se alieze onestul Nicușor Dan pentru a „salva” România...

5 Așa o fi?