O bilă albă pentru Ficus

Ficusul de la Cotroceni a nimerit-o cu ambasadorii. Niște permutări care păstrează, pe punctele de interes nodal, un grad mărit de greutate și experiență diplomatică. Nici măcar numirile lui Emil Hurezeanu și Adrian Cioroianu nu fac notă discordantă. Chiar dacă par, la prima vedere, sinecuri de lux oferite unor clienți de casă. Cei doi vor acoperi zone unde farmecul personal va fi mai mult decât de ajuns pentru a se achita de misiunile cu care au fost însărcinați. În rest, totul s-a făcut după regulile echilibrului diplomatic.

Iar numirea lui George Maior în SUA face aproape inutilă, cel mult o formalitate, venirea la post a ambasadorului american la București. Prietenii știu de ce...


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului