O bilă albă pentru Ficus

Ficusul de la Cotroceni a nimerit-o cu ambasadorii. Niște permutări care păstrează, pe punctele de interes nodal, un grad mărit de greutate și experiență diplomatică. Nici măcar numirile lui Emil Hurezeanu și Adrian Cioroianu nu fac notă discordantă. Chiar dacă par, la prima vedere, sinecuri de lux oferite unor clienți de casă. Cei doi vor acoperi zone unde farmecul personal va fi mai mult decât de ajuns pentru a se achita de misiunile cu care au fost însărcinați. În rest, totul s-a făcut după regulile echilibrului diplomatic.

Iar numirea lui George Maior în SUA face aproape inutilă, cel mult o formalitate, venirea la post a ambasadorului american la București. Prietenii știu de ce...


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 SURSE AUR cere funcția de președinte al Senatului pentru Peiu, cu scopul de a prelua prerogativele lui Nicușor Dan