O companie din India a lansat un smartphone care costă 4 dolari

O companie din India a lansat un smartphone care costă 4 dolari

Producătorul indian de telefoane mobile Ringing Bells a lansat miercuri cel mai ieftin smartphone din lume, cu un preț de cost mai mic de 4 dolari, informează DPA.

Telefonul Freedom 251 va costa 251 de rupii, sau aproximativ 3,66 dolari, adică jumătate costul celui mai ieftin smartphone care se comercializează pe piața din India. Dispozitivul utilizează sistemul de operare Android 5.1 Lollipop, are un procesor de 1,3 gigahertz, un display color de 4 inchi, două camere video, una dorsală cu o rezoluție de 3,2 megapixeli și una frontală de 0,3 megapixeli.

Firma Ringing Bells a fost înființată în luna septembrie 2015 și a început să vândă online telefoane mobile sub brandul Bell în urmă cu doar câteva săptămâni. Un purtător de cuvânt a precizat că în prezent compania importă componentele din străinătate pentru a le asambla în India dar în decurs de un an intenționează să-și producă telefoanele pe piața locală.

Potrivit firmei de cercetare de piață Counterpoint Research, numărul de utilizatori de telefonie mobilă din India a trecut pragul de un miliard, ceea ce plasează această țară pe locul doi la nivel mondial după China, iar vânzările de smartphones ieftine au crescut și ele.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

4 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”