O directoare din Ministerul Sănătății, REȚINUTĂ pentru șpagă

O directoare din Ministerul Sănătății, REȚINUTĂ pentru șpagă

Directoarea Direcției Politica Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din cadrul Ministerului Sănătăţii, Mihaela Udrea, a fost reținută pentru 24 de ore de procurorii anticorupție pentru șase infracțiuni de luare de mită, din care două în formă continuată, potrivit unui comunicat DNA. 

Procurorii arată că, în perioada 16.04 – 27.08.2015, Udrea Mihaela Ela a primit în biroul său din cadrul Ministerului Sănătăţii, de la un număr de șase persoane, sume de bani și produse cosmetice, în legătură cu îndeplinirea atribuţiilor sale de serviciu, legate de avizarea unor puncte de lucru farmaceutice.

În același context, la data de 27 august 2015, procurorii anticorupție au prins-o în flagrant, în timp ce lua mită 2.000 de lei. Cu ocazia percheziției, în biroul directoarei au fost găsite mai multe plicuri ce conțineau suma de aproximativ 4.000 lei și mai multe produse cosmetice.

Udrea Mihaela va prezentată,vineri, Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.


populare
astăzi

1 De citit... / Asta este țara în care am ajuns să trăim? / Penibila asta este judecător CCR...

2 „Act sexual neconsimțit (viol) petrecut în biroul cadrului didactic”

3 BREAKING Ies la iveală complicitățile? / MRU, luat în calcul de Nicușor Dan pentru postul de ambasador la Londra!

4 Țara în care am ajuns să trăim... / Voi știați că la Cotroceni șefii din Justiție au cerut și mai mulți bani?

5 Artistul Mihai Mărgineanu, citat la judecătorie. „Mi-am angajat avocat”