O elevă de 17 ani din România a câștigat locul 1 la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete, EGMO 2020

Prima Olimpiadă Europeană de Matematică pentru Fete, desfășurată virtual, a fost câștigată de Amina Abu Shanab, din România, în vârstă de 17 ani, elevă la Liceul Teoretic Internațional de Informatică, Bucureşti, potrivit site-ului oficial al competiției EGMO 2020.

Amina Abu Shanab este în clasa a XI-a, iar anul trecut la EGMO 2019 a  câștigat medalia de argint , după ce în 2018 câștigase tot argintul la Florența, în Italia.

Citește articolul integral pe Edupedu.ro

FOTO: Amina Abu Shanab/EGMO2020


populare
astăzi

1 Primele detalii concrete despre ancheta în care i-a fost confiscat telefonul lui Arafat

2 De citit...

3 Bolojan / Coaliția a ajuns la un acord pentru creșterea vârstei de pensionare pentru polițiști și militari

4 Priviți, procurorii au găsit 350.000 de euro în cutii de pantofi la fostul șef de cabinet al lui Grindeanu, actualul șef al Autorității Rutiere

5 Lovitură pentru Washington / Italia a refuzat accesul bombardierelor SUA la baza strategică din Sicilia, deși avioanele erau deja în aer