O femeie a murit/Ungaria a blocat autocare pline cu refugiați ucraineni pentru că unii copii nu au pașapoarte biometrice

Autoritățile din Ungaria au blocat mai multe autocare pline cu refugiați ucraineni pentru că unii copii nu au pașapoarte biometrice, anunță Digi24.

Autocarele pline cu refugiați ucraineni plecaseră din Sighetu Marmației și urma să îi ducă pe aceștia la gara din Budapesta.

Blocarea autocarelor are loc pe fondul deciziei luate joi de Ministerul de Interne din Ungaria de a nu permite accesul refugiaților ucraineni dacă nu au pașapoarte biometrice. Ministerul roman de Externe anunțase ulterior că Ungaria a renunțat la decizia controversată.


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

5 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”