O închisoare din Germania,evacuată după descoperirea unei bombe din cel de-al Doilea Război Mondial

O închisoare din Germania,evacuată după descoperirea unei bombe din cel de-al Doilea Război Mondial

O închisoare în orașul Regensburg, sud-estul Germaniei, urmează să fie evacuată după ce o bombă neexplodată din cel de-al Doilea Război Mondial a fost descoperită miercuri în apropiere, a anunțat poliția, relatează joi DPA.

Bomba de 225 de kilograme a fost găsită în timpul unor lucrări la un mare șantier de construcții din vestul orașului.

Relicva istorică urmează să fie dezamorsată sâmbătă, a precizat poliția, după evacuarea locuitorilor din apropiere și a deținuților, care urmează să înceapă la ora 9 dimineața.

Circa 109 deținuți vor părăsi închisoarea în cadrul operațiunii, a anunțat ziarul local Mittelbayerische.

Este cea de-a cincea bombă din cel de-al Doilea Război Mondial descoperită pe șantier până în prezent, a precizat ziarul.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

2 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?

3 Fotografii de la SRI antitero ilustrează „trupele rusești, bine echipate”

4 Cine este amanta secretă a Patriarhului Kiril al Rusiei. Îl însoțește în călătoriile externe și deține averea acestuia

5 Dorinel Umbrărescu anunță public câți kilometri din Autostrada Moldovei vor fi gata în 2026