O închisoare din Germania,evacuată după descoperirea unei bombe din cel de-al Doilea Război Mondial

O închisoare în orașul Regensburg, sud-estul Germaniei, urmează să fie evacuată după ce o bombă neexplodată din cel de-al Doilea Război Mondial a fost descoperită miercuri în apropiere, a anunțat poliția, relatează joi DPA.

Bomba de 225 de kilograme a fost găsită în timpul unor lucrări la un mare șantier de construcții din vestul orașului.

Relicva istorică urmează să fie dezamorsată sâmbătă, a precizat poliția, după evacuarea locuitorilor din apropiere și a deținuților, care urmează să înceapă la ora 9 dimineața.

Circa 109 deținuți vor părăsi închisoarea în cadrul operațiunii, a anunțat ziarul local Mittelbayerische.

Este cea de-a cincea bombă din cel de-al Doilea Război Mondial descoperită pe șantier până în prezent, a precizat ziarul.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Cum afli exact când te poți pensiona. Calculatorul CNPP care arată vârsta de pensionare actualizată

5 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie