O nouă regiune din Ucraina anunţă REFERENDUM pentru independenţă

Un referendum privind "declaraţia de independenţă" a regiunii Doneţk, în estul Ucrainei, va avea loc pe 11 mai, a declarat sâmbătă Denis Puşilin, liderul "republicii populare" autoproclamate de la Doneţk.

Un referendum va avea loc pe 11 mai în Doneţk, anunţă un lider separatist prorus (Imagine: Shutterstock)

Într-o conferinţă de presă susţinută la sediul administraţiei regionale, aflate de la 6 aprilie sub controlul unor militanţi proruşi, Puşilin a anunţat că întrebarea care va fi adresată este "Aprobaţi declaraţia de independenţă a republicii populare Doneţk?".

"În urma acestui vot", a continuat el - fără să se îndoiască de rezultatul scrutinului, considerat ilegal de către Kiev şi comunitatea internaţională -, "vor avea loc alegeri libere cu scopul de stabili cine va conduce această republică populară".

"După aceea, republica noastră populară de la Doneţk va începe să funcţioneze", a spus liderul separatist. "Încă mai studiem care va fi cea mai bună formulă pentru asocierea noastră cu restul Ucrainei, fie că va fi vorba despre o federaţie, o confederaţie sau independenţa".

"Acest referendum este inevitabil şi avem toţi banii necesarii pentru organizarea lui", a spus el, fără să precizeze de unde provine finanţarea.

Întrebat ce părere are despre atitudinea forţelor de poliţie din regiunea Doneţk faţă de separatiştii proruşi, Puşilin a declarat că "depinde, este complicat. O parte colaborează cu noi, iar o parte refuză".

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

3 Alegeri Ungaria 2026 / „Fidesz are motive serioase de îngrijorare”

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 O nouă rivală pentru Meloni? / Numele surpriză care agită politica italiană