O persoană repatriată din Maroc, depistată pozitiv; ar putea fi vorba despre tulpina Delta

O persoană repatriată, joi seară, din Maroc a fost depistată pozitiv la infecţia cu virusul SARS-CoV-2, iar primele indicii sugerează că ar putea fi vorba despre tulpina Delta, informează Ministerul Sănătăţii.

Potrivit sursei citate, persoana este izolată la domiciliu, iar Direcţia de Sănătate Publică va demara ancheta epidemiologică.

Proba pozitivă a fost trimisă pentru secvenţiere în vederea stabilirii tulpinii virusului, precizează Ministerul Sănătăţii.

Au fost prelucrate 115 probe de la toţi pasagerii cursei din Maroc, 114 dintre acestea fiind negative. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului