O persoană repatriată din Maroc, depistată pozitiv; ar putea fi vorba despre tulpina Delta

O persoană repatriată, joi seară, din Maroc a fost depistată pozitiv la infecţia cu virusul SARS-CoV-2, iar primele indicii sugerează că ar putea fi vorba despre tulpina Delta, informează Ministerul Sănătăţii.

Potrivit sursei citate, persoana este izolată la domiciliu, iar Direcţia de Sănătate Publică va demara ancheta epidemiologică.

Proba pozitivă a fost trimisă pentru secvenţiere în vederea stabilirii tulpinii virusului, precizează Ministerul Sănătăţii.

Au fost prelucrate 115 probe de la toţi pasagerii cursei din Maroc, 114 dintre acestea fiind negative. AGERPRES


populare
astăzi

1 Barje scufundate în Dunăre / operațiune complexă pentru salvarea Unității 2 Cernavodă

2 Jumătate sunt de la PSD / Peste 50 de parlamentari, instruiți la școlile SRI și MApN...

3 Președintele iranian, Pezeshkian, se îndoiește de identitatea noului lider suprem

4 Contracte de muncă din Dacia romană, vechi de aproape două milenii, expuse la Muzeul Național de Istorie a României

5 Faraonu de la Madrid, întâlnire de gradul zero cu „sora” Alina Stoica, văduva temutului Dorel Hanea