Obama, despre funcția de președinte al SUA: A fost ca o închisoare foarte drăguță

Obama, despre funcția de președinte al SUA: A fost ca o închisoare foarte drăguță

Barack Obama spune că nu duce lipsa constrângerilor de securitate asociate fostului său post de președinte al Statelor Unite, potrivit DPA.

La o conferință privind alimentația, desfășurată marți la Milano, el a spus că președinții americani "trăiesc în ceea ce s-ar numi o bulă".

"Este o închisoare foarte drăguță, așa că nu ai libertatea nici măcar să faci o plimbare sau să stai la o cafea, deoarece există întotdeauna o îngrijorare privind securitatea în jurul tău", a spus el.

"Acum sunt captiv doar selfie-urilor, ceea ce e aproape la fel de rău", a adăugat Obama, glumind că poate 'merge oriunde' atât timp cât este dispus să se fotografieze cu străinii.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce i-a scris Trump premierului Norvegiei?

2 BREAKING Fals grosolan în expertiza cu care Lia Savonea a blocat verdictul Curții Constituționale privind pensiile magistraților

3 Semne că Vladimir Putin are în vedere invadarea unei țări NATO în 2026, într-o ultimă încercare de a-și consolida moștenirea

4 O țară europeană avertizează locuitorii: în caz de război, proprietățile civile ar putea fi confiscate de armata națională

5 SUA pregătesc „opțiunea Puerto Rico” și un contract de închiriere pe un secol pentru Groenlanda