Obama va pleca de la învestirea lui Trump direct în vacanță, la Palm Springs

Imediat după ce îi va preda ștafeta lui Donald Trump la Casa Albă, Barack Obama va pleca vineri cu avionul spre Palm Springs, în sudul Californiei, pentru o vacanță alături de familiei, relatează AFP.

Președintele democrat i-a promis soției sale Michelle o vacanță într-un loc "unde este mai cald decât la Washington", a declarat marți purtătorul său de cuvânt, Josh Earnest.

Barack Obama, în vârstă de 55 de ani, care a avut două mandate de președinte al SUA, va susține miercuri ultima sa conferință de presă la Casa Albă.

Vineri, după ce va asista la Capitoliu la depunerea jurământului de către succesorul său republican Donald Trump, Obama va pleca cu elicopterul până la baza militară Andrews, de la periferia Washingtonului, de unde se va îmbarca într-un avion spre Palm Springs.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la vârful Europei! Polonia a început să cumpere Germania, bucată cu bucată!

2 Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu

3 Zile libere de Paște 2026 / Cât durează minivacanța angajaților din România. De când se întorc elevii la școală

4 Ne urăsc sau ne iubesc? / Adevărul nefiltrat despre ce cred ucrainenii despre români aflat direct de pe străzile Kievului

5 Tânăra de 33 de ani care a făcut achiziția Carrefour, fiica unuia dintre frații Pavăl, deținătorii Dedeman