Olanda amână planurile de a relaxa mai mult restricţiile anti-coronavirus

Guvernul olandez a suspendat sâmbătă planurile de a ridica mai multe restricţii anti-coronavirus, deoarece ţara continuă să se confrunte cu rate de infecţie ridicate, transmite DPA din Berlin.

Olanda intenţionase să reducă restricţiile pentru zonele în aer liber - inclusiv grădinile zoologice, parcurile de distracţii şi facilităţile sportive - începând cu 11 mai, dar acest termen va fi acum amânat. Potrivit agenţiei de ştiri ANP, următoarea posibilă dată discutată este 18 mai.

Decizia guvernului a venit după avertismentele din partea consiliului său consultativ ştiinţific pentru coronavirus cu privire la creşterea numărului de pacienţi spitalizaţi cu COVID-19.

Incidenţa infecţiilor în şapte zile la 100.000 de locuitori în Olanda depăşeşte în prezent 300.

Miercuri, ţara cu aproximativ 17 milioane de locuitori a început să ridice restricţiile legate de coronavirus pentru prima dată de când a fost introdusă izolarea dură în decembrie.

Interdicţia de circulaţie pe timpul nopţii a fost ridicată, iar magazinele au permisiunea de a primi din nou clienţi fără programare, iar restaurantele pot servi clienţii în aer liber cu practici de igienă stricte.AGERPRES


populare
astăzi

1 SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze

2 Putin, ajuns la capăt de drum în Ucraina / Dictatorul rus nu mai are decât două alternative

3 De citit...

4 Suspecta atentatului din Monaco, găsită împușcată lângă Kiev / Doi ofițeri, reținuți

5 Traian Băsescu oferă soluția pentru criza politică și critică strategia președintelui Nicușor Dan