Olt: Centrul municipiului Slatina, invadat de fum de la un incendiu la fosta groapă de gunoi

Olt: Centrul municipiului Slatina, invadat de fum de la un incendiu la fosta groapă de gunoi

Pompierii intervin de peste oră pentru stingerea unui incendiu izbucnit luni dimineața la fosta groapă de gunoi a municipiului Slatina, unde din cauza focului se degajă mult fum, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Olt, Alin Băsășteanu.

Fumul provenit de la groapa de gunoi, aflată în apropierea platformei industriale de la marginea orașului, a ajuns până în centrul municipiului.

"Sunt degajări mari de fum la groapa de gunoi, iar accesul este dificil pentru că terenul este accidentat. Se acționează cu două autospeciale de la Detașamentul Slatina, o autospecială de la un operator economic din zonă și o cisternă de la o societate comercială. De asemenea, se intervine și cu mai multe buldoexcavatoare", a spus Băsășteanu.

El a subliniat că focarul principal este într-o zonă în care pompierii nu pot ajunge cu autospeciale.

"Sunt mai multe focare de incendiu, la focarul principal nu se poate ajunge, însă nu se va mai extinde. Acum s-au redus degajările de fum", a afirmat reprezentantul ISU Olt.

La sosirea pompierilor ardeau mocnit deșeurile de la marginea gropii de gunoi, pe o suprafață de circa 500 de metri pătrați, cât deșeuri din interiorul acesteia.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce spune omul ăsta despre legea contestată de președinte cu citate din Eminescu...

2 Grindeanu, la RTV / Ministrul Pîslaru a mers la Bruxelles şi a venit de acolo cu un „to do list”, așa avem primul pachet de măsuri fiscale

3 BREAKING Generalul Cristian Radu, prim-adjunctul lui Arafat la IGSU, a fost condamnat la închisoare 3 ani și 10 luni pentru după ce a mușamalizat un a…

4 BREAKING Mihaela Ciochină, favorită pentru a deveni președinta CCR!

5 Șapte obiceiuri de dimineață care te ajută să slăbești, recomandate de nutriționiști şi susținute de știință