Olt: Percheziţii la firme din trei judeţe, într-un dosar de evaziune fiscală

Poliţiştii de investigare a criminalităţii economice efectuează miercuri dimineaţa şapte percheziţii în judeţele Olt, Vâlcea şi Argeş, la domiciliile unor persoane bănuite de evaziune fiscală prin operaţiuni comerciale fictive în domeniul construcţiilor, potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.

În cauză prejudiciul adus bugetului consolidat al statului a fost estimat la 800.000 lei.

"În fapt, doi bărbaţi, administratorii a două firme din judeţul Olt, sunt bănuiţi că în perioada 2013-2018 ar fi evidenţiat în contabilitate operaţiuni comerciale fictive, în scopul diminuării bazei impozabile", a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Olt, Alexandra Dicu.

La percheziţii poliţiştii urmăresc ridicarea de documente contabile şi unităţi de calcul, necesare pentru a proba activitatea infracţională.

Patru persoane vor fi conduse la audieri la sediul IPJ Olt.

La acţiune participă şi poliţişti de la Serviciul pentru Acţiuni Speciale Olt. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 Se întâmplă și la nemți, chiar cu vârf și îndesat...

3 „Operațiunea Epic Fury a fost de o aroganță uluitoare. Un atac nuclear ar aduce Armaghedonul”

4 VIDEO Imagini cu noua moschee din Michigan, SUA...

5 Băsescu lansează un nou avertisment în legătură cu securitatea României și îl atacă pe șeful NATO: „Nu dă doi bani pe securitatea României”