Olt: Zeci de mii de euro şi bijuterii, ridicate după percheziţii la persoane bănuite de camătă şi violenţe

Olt: Zeci de mii de euro şi bijuterii, ridicate după percheziţii la persoane bănuite de camătă şi violenţe

Peste 46.000 de euro, aproape 900 de grame de bijuterii, aproape 276.000 de lei şi diferite materiale vegetale şi substanţe care ar putea fi droguri au fost ridicate de poliţişti în urma percheziţiilor efectuate luni dimineaţa la Caracal şi Corabia, la persoane bănuite de cămătărie şi alte infracţiuni .

Locuinţele unor persoane din Caracal şi Corabia, bănuite de camătă, şantaj, lovire sau alte violenţe şi contrabandă, au fost percheziţionate, luni dimineaţă, de poliţişti, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Corabia.

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt, poliţiştii au pus în executare 20 de mandate de percheziţie domiciliară.

"Din cercetări a reieşit că, din 2016 şi până în prezent, mai multe persoane ar fi acordat sume de bani, cu dobândă, altor persoane, iar, dacă banii nu erau returnaţi, ar fi folosit violenţa sau şantajul împotriva acestora", a precizat sursa citată.

Cinci persoane bănuite de comiterea faptelor au fost conduse la audieri la Poliţie.

"În urma percheziţiilor, pentru continuarea cercetărilor şi documentarea întregii activităţi infracţionale, au fost descoperite şi ridicate 899 de grame de metal de culoare galben, sub formă de bijuterii, 46.545 de euro, 275.998 de lei, 1.250 de lire sterline, 39 de grame de material vegetal de culoare verde-oliv, 8 tablete de culoare albastră (total 4 grame) şi 2 pliculeţe cu praf de culoare alb (total 2 grame). De asemenea, au mai fost ridicate 23 de telefoane mobile, 2 tablete, un aparat GPS, 5 laptopuri, 2 dispozitive de scanare, o unitate de calculator, precum şi mai multe documente şi înscrisuri", au mai precizat reprezentanţii IPJ Olt.

Percheziţiile s-au desfăşurat cu sprijinul luptătorilor SAS Olt, poliţiştilor de la Serviciul Transporturi Olt, poliţiştilor de frontieră, jandarmilor din Olt şi al jandarmilor de la Gruparea Mobilă Craiova. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Bătaie în timpul unui zbor Tel Aviv - Bucureşti. 30 de pasageri au fost implicaţi în altercaţie. Poliția a intervenit imediat după aterizare

5 Mihaela Bilic, postare controversată în care atacă Big Pharma