Opozantul rus Aleksei Navalnîi a fost reţinut

Principalul opozant al Kremlinului, Aleksei Navalnîi, a fost reţinut joi după o serie de noi percheziţii desfăşurate la sediul organizaţiei împotriva corupţiei condusă de acesta, informează AFP şi Reuters.

"Aleksei a fost reţinut prin forţă şi dus de acolo. Nu a opus rezistenţă. Avocaţii se află încă la FBK, unde este în desfăşurare o percheziţie", a scris pe Twitter purtătoarea sa de cuvânt, Kira Iarmîş.

Cu puţin timp înainte, opozantul rus difuzase o înregistrare video în care se putea vedea cum uşa de la sediul organizaţiei sale, Fundaţia luptei împotriva corupţiei (FBK), fusese deschisă forţat cu ajutorul unui fierăstrău electric.

Potrivit Reuters, deocamdată motivele reţinerii lui Aleksei Navalnîi nu sunt clare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Și chestia asta pute tot a Servicii...

2 Emil Constantinescu dezvăluie că a fost la un pas să fie asasinat de un om de încredere al lui Iliescu. Cine a oprit „execuția”

3 „Aparatele video de la Cotroceni sunt făcute de o companie despre care se știe în toată lumea că face spionaj” / Dezvăluiri făcute de fostul ambasador…

4 Replici tăioase între vicepremierul Oana Gheorghiu și Sebastian Ghiță. „Dă...Oano...banii înapoi!”. „Domnule Ghiță, veniți acasă”

5 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați