Opozantul rus Alexei Navalnîi a fost eliberat după 30 de zile de închisoare

Opozantul rus Alexei Navalnîi a fost eliberat după 30 de zile de închisoare

Opozantul rus Alexei Navalnîi a fost eliberat vineri, după executarea unei pedepse de 30 de zile de închisoare, la care fusese condamnat pentru apeluri la manifestaţii neautorizate, transmite AFP. În două fotografii difuzate pe Twitter de purtătoarea sa de cuvânt, Kira Iarmici, principalul contestatar al puterii de la Kremlin poate fi văzut zâmbind la ieşirea din arest.

Protestele de la Moscova au fost declanşate de interdicţia participării candidaţilor opoziţiei la alegerile locale. Forţele de ordine au arestat în capitala Rusiei circa 3000 de protestatari, din care numai câţiva se află încă în închisori, potrivit AFP. AGERPRES


populare
astăzi

1 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

2 Țara în care am ajuns să trăim... / Azi, afacerile familiei lui Laurențiu Blaga, șeful Agenției de Cadastru și Publicitate Imobiliară

3 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

4 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu

5 BREAKING Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”