Opoziţia rusă doreşte să organizeze un amplu protest anti-Putin pe 29 februarie

Opoziţia rusă doreşte să organizeze un amplu protest anti-Putin pe 29 februarie

Opoziţia rusă a anunţat luni că intenţionează să organizeze un amplu protest la finalul lunii februarie împotriva schimbărilor constituţionale propuse de către preşedintele Vladimir Putin, care în opinia opoziţiei sunt menite să îi asigure acestuia conducerea ţării pe viaţă, transmite Reuters.

Într-o decizie surprinzătoare, Putin (67 de ani) a dezvăluit săptămâna trecută un plan de reformare a sistemului politic rus care a dus la demisia premierului Dmitri Medvedev şi a guvernului său.

Schimbările dorite de Vladimir Putin, care amendează Constituţia pentru a crea noi centre de putere în afara Kremlinului, sunt considerate de mulţi drept o încercare a actualului preşedinte al Federaţiei Ruse de a-şi extinde pârghiile puterii şi după expirarea actualului său mandat, ce expiră în 2024.

Politicianul Ilia Iaşin a anunţat luni ceea ce el a numit planuri coordonate ale opoziţiei pentru organizarea, la 29 februarie la Moscova, a unui marş de protest contra iniţativelor lui Vladimir Putin.

''Societatea are nevoie de un protest masiv şi veritabil. Va fi un marş politic, al cărui principal obiectiv va fi să ceară rotaţia puterii şi să protesteze contra uzurpării puterii'', a subliniat Iaşin.

El a precizat că protestul este susţinut de mai multe grupări de opoziţie, precum Fundaţia Anti-Corupţie a politicianului de opoziţie Aleksei Navalnîi. Acesta a publicat pe social media mesajul lui Ilia Iaşin.AGERPRES


populare
astăzi

1 „O recesiune cum nu au avut în 250 de ani” / Ce ar însemna ca Europa să vândă activele și titlurile de stat care reprezintă datoria SUA

2 Țara în care am ajuns să trăim... / Curtea de Apel Ploiești a hotărât reluarea de la zero a procesului lui Liviu Luca, fostul cap al sindicatului din Pe…

3 „Ați venit aici să ucideți oameni pentru bani”. Mărturia unui sârb despre experiența în armata rusă

4 DEZVĂLUIRE Finlandezilor li s-a spus să nu-i mai bată pe americani, pentru că era „umilitor și demoralizant”

5 General american / Dacă Ucraina trece de această iarnă, Rusia pierde războiul