Opt români, puşi sub acuzare în Marea Britanie după ce au furat bijuterii în valoare de 1,2 milioane de lire

Opt români, puşi sub acuzare în Marea Britanie după ce au furat bijuterii în valoare de 1,2 milioane de lire

Vinovaţii au fost identificaţi de portalul de ştiri basildonrecorder.co.uk drept Emanoil Creţu, 26 de ani, Mihai Cuptor, 20 de ani, Claudiu-Eugen Creţu, 22 de ani, Gheorghe Rusu, 21 de ani, Ion-Alexandru Cuptor, 22 de ani, Costică Ferestrauaruf, 21 de ani, Ovidiu Creţu, 18 ani, şi Dimitri Spătaru, 24 de ani.

Niciunul nu are o adresă stabilă, potrivit publicaţiei, şi toţi opt au fost puşi sub acuzare pentru jaf agravat duminică seară, iar luni au avut prima înfăţişare înaintea unui tribunal din Basildon.

Cel de-al doilea jaf a avut loc în magazinul Derwent Parade din South Ockendon. Toate bijuteriile au fost recuperate ulterior, transmite portalul basildonrecorder.co.uk, fără a da mai multe detalii.

Anchetatorii cred că jafurile au fost bine plănuite şi au desfăşurat operaţiuni ample de căutare în zonă, folosind şi unităţi canine pentru a depista vinovaţii.

Totodată, poliţiştii au indicat că ar putea exista o legătură între cele două jafuri şi blocarea mai multor drumuri cu anvelope care au fost incendiate. Acestea, spun anchetatorii, ar fi avut rol de diversiune pentru a acapara atenţia forţelor de poliţie.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Copiii care s-au aruncat îmbrățișați în fața unui TIR aveau 13, respectiv 15 ani. Motivul tulburător pentru care și-ar fi pus capăt zilelor

2 Donald Trump l-a sunat pe Viktor Orban ca să-l întrebe de ce blochează negocierile de aderare a Ucrainei la UE

3 BREAKING Cometa activă 3I / ATLAS ar putea fi o sondă extraterestră / Oamenii de știință de la Harvard vorbesc despre posibilitatea de a fi „vizitați” în …

4 „În a doua jumătate a anului situația categoric se va deteriora atât pentru firme cât și pentru populație”

5 VIDEO Primarul localității din care era fata de 14 ani oferă detalii șocante / Au fost identificați tinerii care au murit pe A1, loviți de un TIR