Pacient cu arsuri - transportat de urgenţă la Munchen cu o aeronavă C-27J Spartan

O aeronavă C-27J Spartan a Forţelor Aeriene Române configurată pentru misiuni medicale efectuează, duminică, o misiune umanitară pe ruta Otopeni - Iaşi - Munchen, pentru transportul, în regim de urgenţă, al unui pacient care a suferit arsuri, a informat Ministerul Apărării Naţionale, printr-un comunicat de presă transmis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, echipa medicală care monitorizează pacientul pe timpul zborului este formată din specialişti de la SMURD şi Ministerul Apărării Naţionale.

Misiunea a fost aprobată de ministrul Apărării Naţionale, Nicolae-Ionel Ciucă, în urma solicitării Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.

Aeronava a decolat din Baza 90 Transport Aerian duminică, în jurul orei 10,00, se precizează în comunicat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Foarte interesante amănunte...

3 Mare dreptate are omul ăsta în ce spune despre partide...

4 Fotografii epice de pe Transfăgărășan, realizate acum 50 de ani, înainte de inaugurare: „Urșii se obișnuiau pe atunci cu zgomotul dinamitei”

5 Cine au fost cu adevărat războinicii daci. „Paradoxal, ceea ce știm cu certitudine este deja impresionant”