Papa Francisc a oficiat slujba de Înviere la Vatican

Papa Francisc a oficiat sâmbătă noapte slujba de Înviere în Bazilica Sfântul Petru din Vatican, alături de mii de pelerini, marcând intrarea în sărbătoarea Sfintelor Paști la romano-catolici, relatează agenția DPA. Suveranul pontif a reamintit învierea lui Iisus în timpul celebrării, care a început în fața bazilicii prin aprinderea Lumânării Pascale. La finalul ceremoniei, lumânarea aprinsă a fost dusă într-o procesiune în biserica scufundată în întuneric, care s-a iluminat, semnificând învierea lui Iisus.

Papa Francisc urma de asemenea să efectueze un botez tradițional în cursul
nopții dinaintea duminicii Paștelui. În acest an, șase femei și patru bărbați din Italia, Albania, Cambodgia, Kenya și Portugalia urmează a fi botezați, potrivit Radio Vatican.

Duminică, Papa Francisc oficiază a treia slujbă de Paște în Piața Sfântul Petru de la alegerea sa în 2013.

Slujba Învierii pascale, care celebrează învierea lui Iisus, este punctul culminant al anului creștin pentru cei 1,2 miliarde de catolici. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit...

2 VIDEO Priviți ce-a scos Turcia din „cutia cu maimuțe”!

3 Foarte interesante amănunte...Majoritatea românilor e convinsă în mod fals că „avem petrol şi gaz”

4 De ce tot mai mulți șoferi își învelesc cheile mașinii în folie de aluminiu. Truc recomandat chiar și de poliție

5 Spațiul de manevră al lui Putin se restrânge. Liderul rus, încolțit din toate părțile