Parchetul General a trimis în judecată trei persoane acuzate de contrabandă

Parchetul General a trimis în judecată trei persoane acuzate de contrabandă pentru că au introdus ilegal prin Portul Constanța, în august 2020, 8 milioane de țigarete fără timbru fiscal, ascunse într-un container ce provenea din Hong Kong. Prejudiciul a fost estimat la peste cinci milioane și jumătate de lei – transmite reporterul nostru Diana Surdu. Potrivit Parchetului, din Portul Constanța, țigările au fost transportate la un depozit din comuna Afumați, în județul Ilfov. Documentele de transport și cele comerciale, prezentate autorităților vamale din Constanța Sud și Ilfov, vizau alte mărfuri și alte cantități decât cele prezentate în vamă. Dosarul a fost trimis la Judecătoria Buftea./lalexandrescu

RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI – 14 ianuarie

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului