Parlamentare2020/ Brăila: Dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de corupere a alegătorilor

Parlamentare2020/ Brăila: Dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de corupere a alegătorilor

Poliţiştii au deschis dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de corupere a alegătorilor pe numele unui bărbat care transporta persoane într-o altă localitate pentru a vota pe listele suplimentare, oferindu-le bani în acest sens, potrivit IPJ Brăila.

"Poliţiştii au fost sesizaţi de către primarul unei localităţi de pe raza judeţului Brăila cu privire la faptul că un bărbat ar transporta persoane într-o altă localitate pentru a vota pe listele suplimentare, oferindu-le bani în acest sens. În cauză a fost întocmit dosar penal şi se continuă cercetările sub aspectul săvârşirii infracţiunii de corupere a alegătorilor", se arată într-un comunicat de presă al IPJ Brăila.

De la începutul procesului electoral, în judeţul Brăila au fost înregistrate zece sesizări referitoare la posibile fapte care au legătură cu procesul electoral, dintre care una nu se confirmă, şapte sunt în curs de verificare, iar pentru două au fost întocmite dosare penale. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Ascultați și citiți ce spune această procuroare despre dosarele lui Vanghelie!

2 VIDEO Cine sunt cei 11 magistrați care s-au dus să vorbească deschis, în fața camerelor de vederi, despre justiție cu președintele

3 De citit... / Frații „suedezi” Micula atacă România prin intermediul unui mare site conservator și pro-trumpist

4 BREAKING Bolojan, prima mare mutare pentru combaterea marii evaziuni fiscale!

5 VIDEO Cine controlează lumea / Pentru cei care nu înțeleg ce se întâmplă: 10 întrebări / Pentru cei care cred că înțeleg: știți ce urmează?