Parlamentare2020/Vâlcea: Un bărbat care a refuzat purtarea măştii în secţia de votare, amendat cu 3.500 de lei

Un bărbat care nu purta mască de protecţie la intrarea într-o secţie de votare din municipiul Râmnicu Vâlcea, iar atunci când i-a fost oferită una a refuzat-o şi a devenit recalcitrant, a fost condus la sediul Poliţiei şi amendat cu 3.500 de lei, a anunţat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Vâlcea, Cătălin Udrea.

Bărbatul în cauză, în vârstă de 56 de ani, a fost amendat pentru tulburarea liniştii publice şi nerespectarea măsurilor de protecţie sanitară.

Potrivit reprezentantului IPJ vâlcea, buna desfăşurare a procesului electoral nu a fost afectată.

"La o secţie de votare din municipiul Râmnicu Vâlcea s-a prezentat un bărbat din municipiu care a fost oprit la intrarea în secţie, de poliţistul care asigura paza, deoarece bărbatul nu purta masca de protecţie. În momentul în care i s-a pus în vedere necesitatea purtării măştii de protecţie, fiindu-i oferită şi o mască, acesta a refuzat şi a început să fie recalcitrant tulburând ordinea şi liniştea publică prin strigate şi larmă", a spus Cătălin Udrea.

În judeţul Vâlcea nu au fost înregistrate până în prezent alte incidente electorale, potrivit sursei citate. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Vreau să-i audiem public. E neobrăzarea unei industrii” / Reclama Catena care i-a făcut pe membrii CNA să spună

2 VIDEO Da, aceste imagini sunt din Sankt Petersburg și Moscova...

3 Asta e de citit! / Ucrainenii se crucesc când văd ce aberații face Armata SUA în Golful Persic și dau amănunte...

4 Liderul suprem al Iranului aruncă bomba: „Nu noi am atacat Turcia și Omanul. Este o înșelătorie menită să creeze diviziuni”

5 Ce se întâmplă? / Băncile din Ro au refuzat de 6 ori să împrumute Guvernul în luna martie!