Parlamentul german a legalizat căsătoriile între persoane de același sex

Parlamentul german a legalizat căsătoriile între persoane de același sex

Parlamentul german a adoptat vineri un proiect de lege care permite căsătoriile între persoane de același sex, relatează Reuters și AFP.

Textul de lege, care prevede că de acum "căsătoria este încheiată între două persoane de sex diferit sau de același sex", a fost aprobat cu 393 de voturi pentru, 226 împotrivă și patru abțineri, a anunțat președintele parlamentului, Norbert Lammert.

Cancelarul german Angela Merkel a votat împotriva legii care legalizează căsătoriile între homosexuali, potrivit DPA.

Cei 226 de parlamentari care au votat împotriva textului de lege sunt conservatori.

Germania, care a recunoscut până în prezent doar parteneriatele civile între persoanele de același sex, se alătură astfel celor douăzeci de țări occidentale, din care 13 în Europa, care au legalizat căsătoriile între persoanele de același sex.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”