Parlamentul macedonean acceptă numele 'Republica Macedonia de Nord'

Parlamentarii macedoneni au acceptat vineri să redenumească ţara lor în "Republica Macedonia de Nord", un vot istoric cu o majoritate de două treimi ce deschide calea soluţionării litigiului cu Grecia, informează France Presse.

Cu toate acestea, schimbarea numelui va intra în vigoare numai după ce deputaţii greci vor ratifica la rândul lor acordul încheiat vara trecută de prim-miniştrii Zoran Zaev şi Alexis Tsipras.

Grecia, în schimb, s-a angajat să renunţe la vetoul ei împotriva aderării Macedoniei la NATO, precum şi a negocierilor de aderare la Uniunea Europeană a acestei mici ţări balcanice de 2,1 milioane de locuitori.

"Adunarea Republicii Macedonia a acceptat şi a votat legea constituţională destinată să pună în aplicare amendamentele constituţionale" ce prevăd schimbarea numelui, a comentat preşedintele parlamentului, Talat Xhaferi.

Aprobarea schimbării numelui "a fost obţinută cu 81 de voturi din 81 de deputaţi prezenţi şi niciunul împotriva", a adăugat el, cu un singur vot mai mult decât majoritatea calificată de două treimi (80 din 120 de deputaţi).

Majoritatea aleşilor de dreapta au boicotat dezbaterile deschise miercuri, însă mulţi dintre ei au votat în cele din urmă cu majoritatea.

"Fără acord cu Grecia, nu există NATO sau UE", "mi-am schimbat avizul asupra chestiunii numelui, riscându-mi cariera politică", "noi ne păstrăm identitatea", a declarat înainte de vot prim-ministrul social-democrat Zoran Zaev.AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă în Rusia? / Anomaliile observate de un corespondent din presa occidentală

2 „Jocurile din jurul lui Bolojan scufundă România” / Traian Băsescu, atac dur la clasa politică

3 Experiență de coșmar pentru o familie într-un resort din Hurghada, Egipt: dezastrul găsit în hotelul pentru care a plătit 4.000 de euro

4 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

5 Eugen Tomac ar fi fost propus premier de Nicușor Dan în fața partidelor. Președintele are și o variantă alternativă