Patriarhul Bisericii Ortodoxe Sârbe a murit după ce s-a infectat cu noul coronavirus

Patriarhul Irineu al Bisericii Ortodoxe Sârbe a decedat în urma infectării cu noul coronavirus, a anunţat preşedintele sârb Aleksandar Vucic vineri, pe contul său oficial de Instagram, informeză  Agerpres , care citează Reuters.

"Am fost onorat să vă cunosc. Oameni ca Preafericirea Voastră nu pleacă niciodată", a scris Vucic sub o fotografie în alb-negru a patriarhului.

Patriarhul Irineu al Serbiei, în vârstă de 90 de ani, un conservator care exercita şi o influenţă politică majoră, a fost depistat pozitiv cu noul coronavirus la 4 noiembrie, fiind internat de atunci într-un spital militar din Belgrad.

Cu câteva zile înainte, Patriarhul Irineu a ținut slujba religioasă după  moartea mitropolitului din Muntenegru , în prezenta unei mulțimi de oameni.

Credincioșii au venit în număr mare la slujbă, nu au purtat mască de protecție și au sărutat trupul mitropolitului Amfilohije Radovic. 

Mitropolitul Muntenegrului a evitat în repetate rânduri purtarea măștii și susținea că pelerinajele sunt „vaccinul lui Dumnezeu”.


populare
astăzi

1 VIDEO „Fosta mea prietenă, ca să zic așa. Altă jigodie, am primit-o în casă, am omenit-o, am scos-o din pușcărie”

2 „Salvați ce puteți” / Avertismentul sumbru al unuia dintre cei mai influenți lideri europeni

3 De citit...

4 Așa o fi? / Asta o fi „cutia cu maimuțe” a Iranului?

5 „Toate avantajele pe care le aveam s-au dus. Complet și iremediabil”