Patru militari din Batalionul Protecția Forței "Rechinii Albi", răniți în Afganistan

Patru militari din Batalionul Protecția Forței "Rechinii Albi", răniți în Afganistan

Patru militari din Batalionul Protecția Forței "Rechinii Albi" au fost răniți duminică, 25 septembrie, în jurul orei 10.30, în urma detonării unui dispozitiv exploziv improvizat, în timp ce executau o misiune de patrulare în provincia Kandahar, Afganistan, informează un comunicat de presă al MApN.

Potrivit sursei citate, după securizarea zonei, militarilor li s-a acordat primul ajutor și au fost evacuați la spitalul militar din Baza Aeriană Kandahar.

Sublocotenentul Florin Oprea, plutonierul Eduard-Vlad Romilă, caporalul Marcel Neagu și soldatul Costică-Victor Tarnovschi sunt supravegheați de medicii spitalului bazei, fiind în stare stabilă. Conducerea Batalionului a asigurat condițiile pentru ca militarii să intre în legătură, prin telefon, cu familiile lor.

Ministrul Apărării Naționale și șeful Statului Major General sunt informați permanent despre situația militarilor. Toate măsurile sunt întreprinse pentru asigurarea celor mai bune condiții de tratament și îngrijire a celor patru militari răniți, se mai arată în comunicat.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Ghiciți voi care dintre ăștia este noul prim-vicepreședinte al PSD...

2 VIDEO Orban îl întrerupe pe Trump și-i spune că o vrea pe blondina de la Casa Albă...

3 Citiți și voi ce a spus azi Valentin Lazea, economistul şef al Băncii Naţionale a României...

4 VIDEO Imagini dramatice din bastionul ucrainean care stă să cadă...

5 Percheziții la combinatul siderurgic Liberty Galați, în urma unor acuzații de delapidare. Ar fi dispărut 300 de milioane de euro de la Eximbank