Patru răniți într-un incident armat în sudul Suediei

Patru bărbați au fost spitalizați după ce au fost împușcați într-un incident armat petrecut joi noapte în cel mai sudic oraș din Suedia, a confirmat poliția regională, informează vineri dpa.

Autoritățile au fost chemate la locul incidentului în jurul orei 22:30 (20:30 GMT), în centrul orașului Trelleborg, la 650 km sud-vest de Stockholm, a declarat purtătorul de cuvânt al poliției regionale, Fredrik Bratt, pentru ziarul Expressen.

Două persoane au fost împușcate în acest incident ce a avut loc în apropiere de principala stradă comercială a orașului, în timp ce alte două au suferit alte leziuni, a adăugat el.

Cauza incidentului armat nu este încă cunoscută.

Un martor a declarat pentru agenția suedeză de presă TT că a auzit din apartamentul său șase împușcături și a văzut "mai mulți oameni" alergând în jur. "A fost haotic", a spus el, adăugând că poliția a sosit la scurt timp după ce au fost trase focurile.

Un număr nespecificat de persoane au fost reținute pentru interogatoriu, a declarat poliția, adăugând că în prezent o divizie specială care se ocupă cu infracțiuni grave, investighează.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Capcana cu miere”. Scandal sexual și acuzații de spionaj înaintea alegerilor din Ungaria. Contracandidatul lui Orban: „M-am lăsat sedus”

2 O femeie a murit în vehiculul electric care a luat foc în mers, pe un bulevard din București. Soțul său a reușit să se salveze

3 „Nu mai e ca înainte”. Mărturiile românilor dintr-o țară europeană renumită până de curând pentru nivelul de trai

4 VIDEO Ana Birchall / „Inițial am crezut că este un fake… dar nu este deși, pentru reputația și imaginea României, chiar aș fi vrut să nu fie adevărat”

5 Moise Guran / Nea Marcel de la Buzău, acest manelist al politicii românești, gata oricând să-ți facă o cântare intitulată „mă doare-n plută de deficit”