Pentagonul desfăşoară 200 de militari şi rachete Patriot în Arabia Saudită

Pentagonul desfăşoară 200 de militari şi rachete Patriot în Arabia Saudită

Statele Unite vor trimite 200 de militari şi rachete Patriot în Arabia Saudită "în urma recentelor atacuri" atribuite de Washington Teheranului, a anunţat joi Pentagonul, relatează AFP.

"Această desfăşurare va întări apărarea aeriană şi antirachetă a regatului pentru infrastructurile militare şi civile cruciale" a declarat un purtător de cuvânt al Pentagonului, Jonathan Hoffman, lansând totodată un apel şi "altor ţări" să "contribuie la un efort internaţional vizând întărirea apărării Arabiei Saudite".

Anunţul a fost făcut într-un context de puternice tensiuni în regiune, în timp ce liderii american şi iranian au evitat să se întâlnească la Adunarea Generală a Naţiunilor Unite în această săptămână.

"Este important de notat că aceste măsuri stau mărturie angajamentului nostru faţă de partenerii regionali, precum şi de securitatea şi stabilitatea Orientului Mijlociu", a adăugat reprezentantul Pentagonului.

Va fi prima desfăşurare de acest tip după retragerea trupelor americane în 2003, trimise pe teritoriul saudit vreme de 12 ani şi două războaie contra Irakului.

Vineri, Statele Unite au anunţat trimiterea de trupe suplimentare în Golf, după atacurile contra regatului petrolier, o decizie salutată de autorităţile saudite, mai scrie AFP.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING O judecătoare, membră CSM, dă în vileag caracatița clientelismului din sistemul de Justiție

2 DEZVĂLUIRE Finlandezilor li s-a spus să nu-i mai bată pe americani, pentru că era „umilitor și demoralizant”

3 BREAKING Priviți până unde a ajuns această spioană a Rusiei! / Mai mult, e asociată cu consulul onorific al României la Hamburg, Klaus Rainer Kirchhoff

4 Uite o știre care la noi a trecut neobservată, dar care spune multe despre diferența dintre noi și ceilalți, mai mici, din est...

5 VIDEO Priviți, viitorul s-a plimbat pe străzile din Davos....