Percheziții în București și două județe într-un dosar de evaziune și spălare de bani

Politisti din cadrul Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti (DGPMB), sub supravegherea Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti, efectueaza, in aceasta dimineata, sapte perchezitii, in municipiul Bucuresti si judetele Iasi si Prahova, informeaza DGPMB.

Politistii pun in aplicare patru mandate de aducere, intr-un dosar privind savarsirea infractiunilor de evaziune fiscala si spalare de bani.

"Din datele si probele administrate in cauza rezulta presupunerea rezonabila ca banuitii, prin intermediul unor societati fantoma, inregistrau operatiuni fictive cu produse petroliere, inchirieri de utilaje si prestari servicii, in scopul deducerii ilicite de T.V.A.", se scrie intr-un comunicat de presa al Directiei.

Prejudiciul produs bugetului de stat este estimat la 3.600.000 de lei.

"Persoanele implicate vor fi conduse pentru audieri la sediul Serviciului de Investigare a Criminalitatii Economice - Sector 3. Actiunea beneficiaza de suportul de specialitate al D.O.S. - I.G.P.R.", mai informeaza DGPMB.


populare
astăzi

1 Remarcile unei tinere venite de la capătul lumii să studieze în București. „Partea cea mai dificilă e gândul la întoarcerea acasă”

2 Culisele epurării generalului pe care Xi Jinping îl numea „fratele meu mai mare”

3 Atacuri pe bandă rulantă la adresa Juliei Sauter: nu știe o boabă de română, deși a obținut cetățenia țării noastre

4 „Cel mai periculos moment din istoria modernă”

5 Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina