Percheziții la Agenția Națională a Medicamentului

Procurorii fac percheziții la Agenția Națională a Medicamentului, în dosarul în care mai mulți medici sunt acuzați că făceau teste clinice pentru medicamente noi fără știrea pacienților folosiți pe post de cobai.

Parchetul General face 26 de percheziţii în acest caz - sunt ridicate documente din zeci de unităţi sanitare din 16 judeţe, transmite digi24.ro. 

Angajaţii din sistemul sanitar sunt acuzaţi că făceau studii clinice neautorizate pentru a putea introduce pe piaţă medicamente. Mai grav este că doctorii falsificau semnăturile pacienţilor şi în unele situaţii chiar şi analizele. Pentru un studiu primeau chiar şi 120.000 de euro.


populare
astăzi

1 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

2 Modul cum Iranul folosește rachetele nedumerește analiștii militari. Ce ar putea semnala acest lucru

3 Da, este Trump la Moscova. Este de amintit ce-a făcut după ce s-a întors de acolo...

4 Cum a reușit Iranul să lovească unde americanii păreau invincibili. Adevărul incomod pentru Trump: „Asta arată o evaluare greșită”

5 O diplomată aflată la post în Emiratele Arabe Unite critică Parlamentul pentru că a permis SUA să folosească baza Kogălniceanu