„Peștele Cernobîl”, prins într-un lac din SUA: are patru ochi și două guri VIDEO

Un pește ciudat a fost prins într-un lac din SUA. Potrivit pescarilor, este vorba de un crap. Captura a fost numită „peștele Cernobîl” deoarece are două capete, patru ochi și două guri.

Pește neobișnuit prins în SUA / Foto Captură Video / Twitter

Pește neobișnuit prins în SUA / Foto Captură Video / Twitter

Dr. Timothy Mousseau, un biolog de la Universitatea din Carolina de Sud, a spus că este nevoie de mai multe experimente și teste pentru a determina cauza aspectului acestui pește.

„Fără experimente controlate corespunzător, este aproape imposibil de spus cu siguranță care ar putea fi cauza, dacă nu a fost observată o astfel de mutație înainte în alte locuri radioactive. Acesta este unul dintre motivele pentru care ne uităm atât la Cernobîl, cât și la Fukushima", a precizat omul de știință, potrivit dailystar.co.uk .

Opiniile cu privire la aspectul peștelui sunt împărțite. Unii oameni de știință și internauți, susțin că a doua gură a animalului ar fi de fapt o rană vindecată prost.

De asemenea, ochii din partea de sus a capului, ar fi de fapt nări.

Videoclipul cu peștele a fost distribuit pe rețelele de socializare.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului