„Peștele Cernobîl”, prins într-un lac din SUA: are patru ochi și două guri VIDEO

Un pește ciudat a fost prins într-un lac din SUA. Potrivit pescarilor, este vorba de un crap. Captura a fost numită „peștele Cernobîl” deoarece are două capete, patru ochi și două guri.

Pește neobișnuit prins în SUA / Foto Captură Video / Twitter

Pește neobișnuit prins în SUA / Foto Captură Video / Twitter

Dr. Timothy Mousseau, un biolog de la Universitatea din Carolina de Sud, a spus că este nevoie de mai multe experimente și teste pentru a determina cauza aspectului acestui pește.

„Fără experimente controlate corespunzător, este aproape imposibil de spus cu siguranță care ar putea fi cauza, dacă nu a fost observată o astfel de mutație înainte în alte locuri radioactive. Acesta este unul dintre motivele pentru care ne uităm atât la Cernobîl, cât și la Fukushima", a precizat omul de știință, potrivit dailystar.co.uk .

Opiniile cu privire la aspectul peștelui sunt împărțite. Unii oameni de știință și internauți, susțin că a doua gură a animalului ar fi de fapt o rană vindecată prost.

De asemenea, ochii din partea de sus a capului, ar fi de fapt nări.

Videoclipul cu peștele a fost distribuit pe rețelele de socializare.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania