Petro Poroşenko: Soarta lumii şi a Europei se decide la summitul de la Minsk

Preşedintele ucrainean, Petro Poroşenko, a apreciat marţi că "soarta lumii şi a Europei" se va decide la summitul de la Minsk, în prezenţa preşedintelui rus Vladimir Putin şi a liderilor Uniunii Europene.

Petro Porosenko (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Soarta lumii şi a Europei se decide în cursul acestei întrevederi la Minsk. Aşa văd eu", a declarat Poroşenko, după ce a dat mâna cu Putin, înainte de debutul discuţiilor.

Vladimir Putin şi Petro Poroşenko se află la Minsk pentru un summit regional, la care vor participa şi Catherine Ashton, Înaltul reprezentant UE pentru Afaceri Externe, comisarul UE al Energiei, Günther Oettinger, şi comisarul UE al Comerţului, Karel De Gucht.

Acest summit, care se desfăşoară în prezenţa unor lideri ai Uniunii Europene, este a doua întâlnire dintre preşedinţii rus şi ucrainean, după o scurtă întrevedere la 6 iunie în Franţa, cu ocazia celei de-a 70-a aniversări a Debarcării din Normandia.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 Răsturnare de situație / Cine este femeia căreia Epstein i-a lăsat prin testament cea mai mare parte a averii

4 Țara în care am ajuns să trăim...Citiți în ce buzunare se scurg banii noștri, împrumutați cu dobânzi exorbitante...

5 VIDEO Așa o fi? / Imagini din sursă oficială cu un OZN?