Pirații somalezi au eliberat 29 de marinari chinezi, capturați în urmă cu patru ani

Pirații somalezi au eliberat în noaptea de vineri spre sâmbătă 29 de marinari chinezi pe care îi țineau captivi din 2012 în regiunea Mudug, transmite EFE.

Acordul privind eliberarea ostaticilor a fost încheiat după negocieri de durată în care oameni de afaceri locali au jucat rolul de intermediari, a declarat pentru EFE o oficialitate somaleză.

Odată puși în libertate, cei 29 de ostatici au pornit către casă la bordul unei nave chineze care a fost escortată de alte nave sub pavilion chinezesc în Oceanul Indian.

Pentru a-i elibera, pirații ceruseră să li se plătească 2,7 milioane de euro.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Rețeaua caschetelor roșii...

2 România este năclăită de astfel de specimene

3 Ilie Bolojan, aplaudat în Cetatea Oradea, când a ieșit dintr-un restaurant alături de partenera sa. Reacția oamenilor a devenit virală

4 Val de reacții la mesajul angajatei care lucrează de pe plajă. „O zi normală și productivă de lucru, într-un decor neobișnuit”

5 Declarație șoc de la Kremlin / Putin anunță că războiul din Ucraina „se apropie de sfârșit”. Condiția pusă pentru întâlnirea cu Zelenski