Pîslaru, despre solicitările magistraților: Creșterea de 18% nu e un obiectiv al Guvernului în ce privește politica salarială

Creșterea de 18% nu este un obiectiv al Guvernului în ceea ce privește politica salarială, iar acest lucru nu ar trebui să facă obiectul unei dispute între puterea executivă și cea judecătorească, a declarat ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, miercuri, la Palatul Victoria.

"Sectorul justiției nu este scos din interpretarea noastră legată de inechități. (...) Această ordonanță clarifică faptul că nu poate fi vorba de acea creștere de 18%. (...) În același timp însă, nu exclude sectorul judiciar. (...) Creșterea de 18% nu este un obiectiv al Guvernului în ceea ce privește politica salarială și nu credem că acest lucru ar trebui să facă obiectul, cel puțin până la Legea salarizării unitare, unei dispute între puterea executivă și cea judecătorească", a explicat Pîslaru.

AGERPRES/(A — autor: Mădălina Cerban, editor: Andreea Rotaru, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Ingredientul care ajută digestia, scade colesterolul și reglează glicemia natural rapid. Opt beneficii cheie

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”