Pîslaru, despre solicitările magistraților: Creșterea de 18% nu e un obiectiv al Guvernului în ce privește politica salarială

Creșterea de 18% nu este un obiectiv al Guvernului în ceea ce privește politica salarială, iar acest lucru nu ar trebui să facă obiectul unei dispute între puterea executivă și cea judecătorească, a declarat ministrul Muncii, Dragoș Pîslaru, miercuri, la Palatul Victoria.

"Sectorul justiției nu este scos din interpretarea noastră legată de inechități. (...) Această ordonanță clarifică faptul că nu poate fi vorba de acea creștere de 18%. (...) În același timp însă, nu exclude sectorul judiciar. (...) Creșterea de 18% nu este un obiectiv al Guvernului în ceea ce privește politica salarială și nu credem că acest lucru ar trebui să facă obiectul, cel puțin până la Legea salarizării unitare, unei dispute între puterea executivă și cea judecătorească", a explicat Pîslaru.

AGERPRES/(A — autor: Mădălina Cerban, editor: Andreea Rotaru, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

4 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”