Planeta sărbătoreşte Anul Nou sub semnul coronavirusului

Lumea intră vineri în 2021 sub influenţa pandemiei de coronavirus care a forţat miliarde de persoane să sărbătorească Anul Nou în intimitate şi acasă.

Noile valuri epidemice obligă majoritatea locuitorilor să urmărească sărbătorile virtual, de pe canapea, după luni de restricţii sau lockdown din cauza COVID-19, care a ucis cel puţin 1,7 milioane de persoane în întreaga lume.

Foto: (c) KEVIN VOIGT / XINHUA

Micul arhipelag Kiribati şi Insulele Samoa din Pacific au fost primele naţiuni care au trecut la ora 10.00 GMT în 2021, aminteşte France Presse.

O oră mai târziu, Noua Zeelandă - unde rămân doar câteva restricţii, a devenit una dintre puţinele de pe planetă unde localnicii au putut sărbători trecerea în 2021 fără un ecran interpus - cu mari mulţimi adunate la Auckland pentru a asista la un foc de artificii.

Foto: (c) GUO LEI / XINHUA


populare
astăzi

1 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

2 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

3 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”

4 DOCUMENT CNSAS / Cum a încercat regimul comunist să ascundă accidentul grav al Elenei Ceaușescu

5 Alarmă pe litoralul european / Bacteria Vibrio se extinde în Marea Mediterană și duce la închiderea plajelor în Spania