Planeta sărbătoreşte Anul Nou sub semnul coronavirusului

Lumea intră vineri în 2021 sub influenţa pandemiei de coronavirus care a forţat miliarde de persoane să sărbătorească Anul Nou în intimitate şi acasă.

Noile valuri epidemice obligă majoritatea locuitorilor să urmărească sărbătorile virtual, de pe canapea, după luni de restricţii sau lockdown din cauza COVID-19, care a ucis cel puţin 1,7 milioane de persoane în întreaga lume.

Foto: (c) KEVIN VOIGT / XINHUA

Micul arhipelag Kiribati şi Insulele Samoa din Pacific au fost primele naţiuni care au trecut la ora 10.00 GMT în 2021, aminteşte France Presse.

O oră mai târziu, Noua Zeelandă - unde rămân doar câteva restricţii, a devenit una dintre puţinele de pe planetă unde localnicii au putut sărbători trecerea în 2021 fără un ecran interpus - cu mari mulţimi adunate la Auckland pentru a asista la un foc de artificii.

Foto: (c) GUO LEI / XINHUA


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”