Poliția britanică a eliberat toți suspecții reținuți după atentatul de sâmbătă

Poliția britanică a eliberat luni zece persoane reținute duminică, după atentatul de la Podul Londrei, transmite Reuters. Ceilalți doi suspecți arestați fuseseră deja eliberați.

Poliția metropolitană a anunțat în același comunicat că specialiștii colaborează cu familiile și medicul legist pentru identificarea celor uciși în atacul terorist.

Sâmbătă noaptea, trei teroriști au intrat cu un autovehicul în pietonii de pe Podul Londrei, apoi au condus până la o piață din apropiere, unde au coborât înarmați cu cuțite și au început să înjunghie trecătorii. După câteva minute — opt minute de la primul apel, potrivit forțelor antiteroriste — cei trei au fost uciși de gloanțele poliției. Atentatul, al treilea comis de islamiști în ultimele trei luni în Regatul Unit, s-a soldat cu șapte morți și zeci de răniți.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „Asta ar fi Armaghedonul” / 4,5 milioane de americani, surprinși de mesaj după ce un senator SUA a scris că Trump a pierdut controlul

2 Așa o fi?

3 Operațiunea urmează să înceapă de duminică / PSD forțează plecarea lui Bolojan și a USR din Guvern: „Nu se mai poate cu ei. Bolojan e totuna cu USR”

4 „Strălucirea a dispărut” / Visul Dubai se prăbușește: turiștii și investitorii fug, iar paradisul miliardarilor rămâne cu hoteluri, mall-uri și plaje ap…

5 Fostul prezentator Fox News Tucker Carlson susține că CIA i-ar fi citit mesajele cu Iranul și că încearcă să-l transforme în „agent străin”