Poliția franceză a evacuat esplanada din fața Luvrului, unde Macron va veni după închiderea urnelor

Poliția franceză a evacuat duminică esplanada din fața Muzeului Luvru, unde candidatul centrist la președinția Franței, Emmanuel Macron, va veni în cursul serii la anunțarea rezultatului turului doi al alegerilor, împreună cu echipa sa de campanie și cu simpatizanții săi, informează agenția EFE.

Un purtător de cuvânt al Poliției a declarat că a fost creat un perimetru de securitate, dar că este vorba doar despre o ''verificare'' și ''ca măsură de precauție s-a decis evacuarea totală a sălii de presă și parțială a esplanadei''.

Însă surse din rândul echipei de campanie a lui Macron au declarat că evacuarea a fost decisă după ce câinii polițiști dresați pentru detectarea explozibililor au reacționat în mod suspect în timpul controlului de rutină din respectiva zonă.

De asemenea, agenția spaniolă de presă menționează că între timp perimetrul de securitate stabilit de forțele de ordine a fost extins, ajungând până la malurile Senei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

4 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

5 Rusia / un pluton de asalt, aproape anihilat în 10 zile; un canal pro-Kremlin descrie „orașul morților”