Poliția germană a împușcat un bărbat care a intrat cu mașina în pietoni, la Heidelberg

Poliția germană a împușcat un bărbat care a intrat sâmbătă cu mașina în oameni într-o zonă pietonală în orașul Heidelberg (sud-vestul Germaniei), transmite DPA.

Șoferul, care era înarmat cu un cuțit, a încercat să fugă după ce a intrat cu autoturismul în oameni, a declarat un purtător de cuvânt al poliției. În cele din urmă, polițiștii au reușit să-l împuște pe bărbat, care a fost rănit grav și se află în prezent la spital. În incident au fost răniți trei pietoni, unul dintre ei grav.

Motivele bărbatului sunt deocamdată neclare.

Ziarul Rhein-Neckar Zeitung, citat de EFE, scrie că bărbatul ar suferi de probleme psihice.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului