Polonia a decis să interzică accesul avioanelor din Belarus în spaţiul său aerian (oficial)

Polonia a decis să interzică accesul avioanelor din Belarus în spaţiul său aerian, măsură luată în cadrul unor sancţiuni europene, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al guvernului polonez, relatează AFP.

"Consiliul de miniştri a votat în favoarea unei interdicţii de intrare în spaţiul aerian polonez a avioanelor folosite de companiile din Belarus", a declarat Piotr Muller, potrivit unui mesaj postat pe Twitter.

Această măsură survine în contextul în care liderii UE le-au cerut oficialilor din blocul comunitar să prezinte noi sancţiuni împotriva Belarusului şi să identifice o cale de a interzice liniile aeriene din Belarus în spaţiul aerian comunitar după ce un zbor al Ryanair în care se afla un jurnalist disident a fost forţat să aterizeze duminică la Minsk. AGERPRES


populare
astăzi

1 Coșmarul unui român după ce hibridul Toyota i-a luat foc: A plătit rate pentru o mașină inexistentă

2 476 d.Hr. / Un copil împărat și un barbar, artizanii căderii Romei Antice

3 Schimbare strategică în Asia Centrală: China devine furnizor cheie de arme sub privirea lui Putin

4 Noul Guvern propus de Nicușor Dan, aproape de învestire: Aritmetica voturilor s-a schimbat

5 Mare e grădina ta, Doamne... / Mesajul lui Dungaciu de pe „Prințesa Dunării”: „Armada AUR a pornit să redescopere și să elibereze România”