Polonia a început negocierile pentru achiziționarea a 16 elicoptere militare

Polonia a început negocierile pentru achiziționarea a 16 elicoptere militare

Ministerul Apărării din Polonia a început luni negocierile cu trei firme pentru achiziționarea a opt elicoptere destinate forțelor speciale și a altor opt elicoptere dotate cu sistem de luptă antisubmarin, se arată într-un comunicat al ministerului, relatează Reuters.

Anterior, ministrul apărării Antoni Macierewicz a afirmat că Polonia are în vedere cumpărarea de elicoptere de la Airbus, de la filiala Sikorsky a companiei Lockheed Martin sau de la Leonardo-Finmeccanica, în acest an.

Ministerul a afirmat de asemenea într-o declarație publicată pe site-ul său că a trimis 'scrisori de invitație' către Boeing precum și către Lufthansa și Glomex pentru a-și prezenta ofertele în vederea furnizării a trei aparate de zbor pentru a asigura transportul unor înalți responsabili din guvern.

AGERPRES/( AS — autor: Violeta Gheorghe, editor: Mihaela Moise, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Citiți și voi la ce nivel se discută acum între SUA și China...

2 Așa o fi? / Noi pe cine credem?

3 Putin pierde cel mai bizar război din ultimii 150 de ani. Focul s-a întors în Rusia

4 AUDIO Reacția lui Donald Trump, în Air Force One, când a fost întrebat de reducerea forțelor americane din România

5 Ce se întâmplă? / Înalți oficiali americani s-au mutat în baze militare