Polonia: Conservatorii au câştigat alegerile legislative (oficial)

Conservatorii naţionalişti la putere în Polonia au câştigat alegerile legislative şi păstrează majoritatea absolută cu 43,59% din voturi şi 235 de locuri din 460, a anunţat Comisia electorală centrală poloneză, relatează AFP.

Partidul Lege şi Justiţie (PiS) al lui Jaroslaw Kaczynski obţine un nou mandat de patru ani pentru a-şi realiza programul de reforme adesea controversate. Principala formaţiune de opoziţie, Coaliţia Civică (KO, centristă), se clasează cu mult în urmă, întrunind 27,40% din voturi şi 134 de deputaţi.AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...