Polonia: Conservatorii au câştigat alegerile legislative (oficial)

Conservatorii naţionalişti la putere în Polonia au câştigat alegerile legislative şi păstrează majoritatea absolută cu 43,59% din voturi şi 235 de locuri din 460, a anunţat Comisia electorală centrală poloneză, relatează AFP.

Partidul Lege şi Justiţie (PiS) al lui Jaroslaw Kaczynski obţine un nou mandat de patru ani pentru a-şi realiza programul de reforme adesea controversate. Principala formaţiune de opoziţie, Coaliţia Civică (KO, centristă), se clasează cu mult în urmă, întrunind 27,40% din voturi şi 134 de deputaţi.AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 Imaginea zilei în România...

3 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

4 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

5 Foarte interesante amănunte...