Polonia este pregătită să acţioneze doar în cadrul NATO în privinţa avioanelor pentru Ucraina (consilier prezidenţial)

Polonia este pregătită să acţioneze doar în cadrul NATO în privinţa avioanelor pentru Ucraina (consilier prezidenţial)

Polonia este pregătită să acţioneze pentru a furniza avioane MiG-29 Ucrainei, însă numai în cadrul NATO, a declarat miercuri un consilier al preşedintelui Andrzej Duda, după ce Statele Unite au respins propunerea Varşoviei de a-şi pune această flotă la dispoziţia Washingtonului, transmite Reuters.

''SUA nu vor ca aceste avioane să ajungă în Ucraina de la baze americane'', a declarat consilierul Jakub Kumoch la televiziunea publică TVP Info.

''Polonia este pregătită să acţioneze, dar numai în cadrul alianţei, în cadrul NATO'', a afirmat el.

Statele Unite, deşi continuă discuţiile cu Polonia, consideră că nu este viabilă propunerea Varşoviei de a trimite avioanele sale Mi-29 armatei americane pentru ca acestea să fie predate Ucrainei , a declarat marţi purtătorul de cuvânt al Pentagonului.

"Nu credem că propunerea Poloniei este viabilă", a spus John Kirby într-un comunicat, potrivit AFP.

El a precizat că o astfel de organizare a acordării de asistenţă militară Ucrainei, ţară confruntată cu invazia rusă,"trezeşte motive semnificative de îngrijorare pentru NATO în întregul său". AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Administratoarea blocului din Rahova a ajuns la audieri și susține că reprezentanții firmei recomandate de Distrigaz au rupt sigiliul

2 De citit...

3 Virginia Giuffre a mărturisit că a fost violată de un „prim-ministru cunoscut” pe insula lui Epstein. „Am ieșit plină de sânge”

4 Postarea lui CTP despre tragedia din cartierul Rahova a stârnit dezbateri aprinse: „Îți pasă mai mult de ucraineni decât de români”

5 OFICIAL CCR a declarat neconstituțională reforma pensiilor magistraților pe motiv de formă, la sesizarea Liei Savonea