Polonia va comanda încă şase baterii de rachete Patriot din SUA

Polonia va comanda încă şase baterii de rachete sol-aer Patriot din Statele Unite pentru apărarea sa antiaeriană având în vedere războiul declanşat de Rusia în Ucraina, a declarat marţi ministrul apărării, Mariusz Blaszczak, membru al partidului Lege şi Justiţie (PiS), informează dpa.

Baza pentru această achiziţie este un memorandum de înţelegere încheiat între cele două ţări în 2017, a menţionat el.

Comanda va include de asemenea un stoc de rachete defensive, precum şi suport pentru instruire şi logistic.

Guvernul de la Varşovia a comandat deja din SUA două baterii Patriot în 2018, livrarea lor fiind aşteptată în cursul acestui an.

Sistemul Patriot (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target) produs de corporaţia Raytheon este utilizat pentru a contracara avioane, rachete balistice tactice şi rachete de croazieră.

După declanşarea atacului Rusiei în Ucraina pe 24 februarie, armata SUA a transferat temporar două baterii Patriot din Germania în Polonia.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor