Polonia: Zece mineri dați dispăruți într-o mină de cupru după un cutremur

Risc Seismic

Zece mineri au fost dați dispăruți într-o mină de cupru după un cutremur care a avut loc în regiunea Polkowice, în sud-vestul Poloniei, informează agenția poloneză PAP, citată de Reuters.

Cutremurul cu magnitudinea de 4, 4 grade pe scara Richter a zguduit regiunea în jurul orei 23.00, ora locală.

Conform autorităților poloneze, un singur miner a fost scos din subteran și a murit la scurt timp.

"Erau 16 oameni în zona periculoasă. Câțiva au reușit să iasă", a afirmat o purtătoare de cuvânt a companiei care exploatează mina de cupru.

AGERPRES

Risc Seismic


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...

5 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...