Ponta, despre condamnarea lui Dragnea: E foarte mult trei ani şi jumătate

Preşedintele Partidului Pro România (PPR), Victor Ponta, consideră că pedeapsa pronunţată de magistraţii Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie în dosarul preşedintelui Partidului Social Democrat (PSD), Liviu Dragnea, este "neaşteptat de mare".

Ponta a declarat, duminică seară, la România TV, că se aştepta la o condamnare în cazul Dragnea, însă la o pedeapsă mai mică.

"Dacă mă întrebaţi pe mine, dacă mă întreba cineva: 'Domnule, cum ţi se pare?'. E foarte mult trei ani şi jumătate. Mă aşteptam să fie condamnat domnul Dragnea şase luni cu suspendare sau un an. O decizie poţi să o comentezi, dar nu poţi să nu o respecţi", a spus liderul PPR.

În acelaşi timp, Ponta susţine că pedeapsa Curţii Supreme este "bazată pe probe". AGERPRES


populare
astăzi

1 „Ne furau banii, își cumpărau case și mașini de câteva sute de mii de dolari. Lor nu le pasă deloc de oameni, vor fura totul!”

2 Războiul intern din PSD / Jocurile de culise

3 CTP vede o lovitură de stat și îl compară pe Nicușor Dan cu Popa Prostu’

4 Ruptură în PSD. Grindeanu îi cere Victoriei Stoiciu să plece și din Parlament. Reacția senatoarei

5 „Nu votez moțiunea împotriva celui mai competent premier de la Revoluție până acum”