Popovici, record european la 100 m! Calificare entuziasmantă în finala de sâmbătă

Românul a terminat proba în 46,98 secunde, fiind singurul înotăror european care a coborât vreodată sub 47 de secunde, alături de francezul Alain Bernard, care a reuşit un 46,94 secunde, în 2009 (însă recordul acestuia nu a fost omologat pentru că a folosit un costum neaprobat de FINA).

Până la recordul mondial, deţinut de brazilianul Cesar Cielo (46,91), mai sunt câţiva paşi. Poate mâine, de la ora 19.22, când David va înota în finala Europeanului de la Roma.

În seriile disputate tot vineri, românul obţinuse de asemenea cel mai bun timp, 47,20, care reprezenta recordul competiţiei.

David Popovici va mai concura la Roma la 200 m liber, 400 m liber şi ştafetă 4x100 m liber.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Un articol surprinzător de corect despre situația din Iran...

2 „Au fost pregătite și alte cărți care vor intra în joc la momentul potrivit”

3 Cazuri de corupție ca ăsta se întâmplă zilnic în instituțiile publice din România

4 VIDEO Păi nu anihilaseră Iranul, care tocmai a lansat rachete cu o rază dublă față de ce se știa până acum că are în dotare?

5 Un deputat rus se plânge că trupele ruse vor ajunge „la capătul puterilor” după ce roboți umanoizi de tip „Terminator” au ajuns pe front